معمار عمارت

دفتر حساب مدیران مالی خانواده

643 4 دقیقه

معلوم است که نمی‌شود گفت همیشه و همه جا، اما در بیشتر خانه‌های این مردم، زن‌ها مدیر مالی‌اند؛ حساب و کتاب، دست آن‌ها؛ آینده‌نگری و غصه روز مبادا را خوردن شیوه آن‌ها؛ و تدبیر دخل و خرج و رساندن پول به آخر ماه و سال، هنر آن‌هاست. آن‌هایی که جدای همه این‌ها، با ایفای نقش اجتماعی، درآمد نیز می‌آفرینند و بر رونق عمارت می‌افزایند.

همین است که ایرانی‌جماعت می‌گوید در هر خانواده‌ای پولی روی پول گذاشته شده و خانه و مال و منالی، سر و شکلی گرفته، فلانی زن زندگی است. مردان نیز دست به رنج می‌اندازند و پیشانی از تلاش، تر می‌کنند؛ خود را به تنور آتشین شرایط اقتصادی می‌زنند تا از عرق جبین و کد یمین، سفره عمارت با نان پاک تزئین شود؛ در طوفان بحران‌های اقتصادی، دل به دریا می‌زنند تا جزر و مدها، آب را در دل اهل عمارت نلرزاند.

اسم‌شان را معماران عمارت بگذاریم یا هر چیز دیگر، وصفش تفاوتی نمی‌کند. وضع کار و بار و کشور و دنیا هر طور که باشد، آن‌ها دل‌شان می‌خواهد کاری کنند کیفیت زندگی خانواده بالاتر برود تا اهل عمارت، امنیت و آزادی مالی داشته باشند.

این کتاب، عرض ادب و ادای دِینی است به همه مردمان سرزمین‌مان ایران؛ همه آنانی که در کنار نقش‌های متعدد در جامعه، کار و زندگی، بارِ سنگینِ وضعیتِ اقتصادیِ خانواده را بر دوش کشیده‌اند؛ تا با آگاهی از دانش‌ها و مهارت‌ها و باورهای سواد مالی، در مدیریت مالی خانواده، بیش از پیش بدرخشند. تا با بهره‌گیری از این دانش، فرزندانی تربیت کنند که توانمندتر از ما و نسل ما در تدبیر امور مالی باشند.

سواد مالی، 6 سرفصل و 127 مفهوم دارد. بخش اول کتاب، به زبانی ساده، همه این مفاهیم را برای شما به تصویر کشیده است تا نگاهی کلی به همه ابعاد آن داشته باشید. صد البته، بیان دقیق‌تر و کامل‌تر و در کتاب‌ها و منابع آموزشی آکادمی هوش مالی آمده است.

پس گوشه دنجی برای خودتان دست و پا کنید. کمی از حس و حال کارهای روزانه و زندگی روزمره بیرون بیایید و بخش اول را کامل بخوانید. شاید خواندن این چند صفحه ساعتی طول نکشد؛ اما ممکن است نگاه‌ها و رفتارهای مالی شما را برای یک عمر به چالش بکشد؛ آن‌گاه بخواهید تغییر و تحولی در آن ایجاد کنید.

بخش دوم کتاب ابزارهایی است برای تمرین تغییر؛ جایی است برای اقدام. اگر مطالبی که خواندید را مفید یافتید و خواستید به کار بگیرید، جدول‌های این بخش، همراه روزهای بعدی‌تان خواهد بود.

هشتگ‌های مرتبط


سایر عناوین

آموزش سواد مالی در اروپا

آموزش سواد مالی در اروپا

تحلیلی بر راهبردهای 48 دولت اروپایی در آموزش سواد مالی

312 6 دقیقه بیشتر بخوانید
مجموعۀ 27جلدی داستان‌های سواد مالی

مجموعۀ 27جلدی داستان‌های سواد مالی

آموزش سوادمالی به کودکان 10 تا 12 سال

937 11 دقیقه بیشتر بخوانید
سنگ بنای سواد مالی

سنگ بنای سواد مالی

جدیدترین نسخۀ بازنگری‌شدۀ «استانداردهای سواد مالی»

376 5 دقیقه بیشتر بخوانید

مطالب پیشنهادی