زنان، نزدیک به پس‌انداز و دور از سرمایه‌گذاری

براساس پژوهش‌ها، زنان 40 تا 45 درصد کمتر از مردان، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

فداکاری و زنان را می‌توان هم‌ارز دانست. خانم‌ها به نسبت آقایان ویژگی ایثار و از خودگذشتگی بیشتری در خود دارند یا پرورش می‌دهند؛ چه اینکه حفاظت از بنیان زندگی و ثمره‌های آن را در گرو آن می‌بینند. تعریف دقیق و علمی سرمایه‌گذاری چنین است: «هرگونه فدا کردن ارزشی در حال حاضر، به امید به دست آوردن ارزشی بیشتر در آینده». خانم‌ها بیشتر بر زندگی و فرزند سرمایه‌گذاری می‌کنند و کمتر سراغ سرمایه‌گذاری بر دارایی‌ها و پول می‌روند.

با این تعریف، «سرمایه‌گذاری مالی» یعنی «دوری از خرج مبلغی در امروز به این امید که طی فرآیندی در آینده مبلغ بیشتری داشته باشیم».

زنان در حوزه‌های مالی برخلاف سایر حوزه‌های زندگی، کمتر سرمایه‌گذاری می‌کنند. طبق آمار منتشر شده، در تمام نقاط دنیا، زنان پس‌اندازکنندگان بهتری نسبت به مردان هستند، اما وقتی پای سرمایه‌گذاری به میان می‌آید آن‌ها عقب‌نشینی می‌کنند. سرمایه‌گذاری در هر شرایط اقتصادی، اقدامی هوشمندانه برای حفظ رشد ارزش پول است. براساس پژوهش‌ها، زنان 40 تا 45 درصد کمتر از مردان، سرمایه‌گذاری می‌کنند. مهم‌ترین دلایل آن به شرح زیر است:

1- ترس از دست دادن پول

ترس از دست دادن پول، مهم‌ترین مانع ورود زنان به حوزۀ سرمایه‌گذاری است. بیشتر زنان فکر می‌کنند به اندازۀ کافی در مورد سرمایه‌گذاریِ درستِ پس‌اندازشان نمی‌دانند. زنان در حوزه‌هایی که نمی‌فهمند، سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، اما مردان برای سرمایه‌گذاری نیازی به اطلاعات جامع و کامل نمی‌بینند. در سرمایه‌گذاری، باید بدانیم پولمان را کجا و بر چه محصولاتی سرمایه‌گذاری ‌کنیم. با این وجود، زنان تصور می‌کنند برای موفقیت در سرمایه‌گذاری، باید یک خبرۀ تمام عیار در صنعتی باشند که می‌خواهند در آن سرمایه‌گذاری کنند. در حالی که ابزارها و منابع زیادی برای شروعِ آسانِ سرمایه‌گذاری وجود دارد.

2- عدم اعتمادبه‌نفس

کمبود اعتماد به نفس، دلیل دیگر کمی تعداد زنان در داشتن یک سبد سرمایه‌گذاری است. یافته‌های مؤسسۀ مریل‌لینچ نشان می‌دهد، تنها 52 درصد زنان احساس می‌کنند، توانایی لازم برای مدیریت سرمایه‌شان را دارند؛ در حالی که این آمار برای مردان 68 درصد است. مهم‌ترین دلیل کمبود اعتماد به نفس زنان در سرمایه‌گذاری، پایین بودن سطح دانش آن‌ها در این حوزه و عدم شناخت کافی ابزارهای مالی است.

3- انتظار برای بهبود شرایط مالی

زنان برای ورود به سرمایه‌گذاری منتظر می‌مانند تا در شرایط باثبات مالی قرار گیرند و بتوانند ریسک از دست دادن پول‌شان را تحمل کنند. میزان ریسک‌پذیری خانم‌ها کمتر از آقایان است. مردان تمایل دارند حتی پول «صندوق اضطراری‌شان» را نیز وارد بازار کنند. در مقابل زنان تمایل دارند آن را در بانک نگهداری کنند. زنان نگران از دست دادن پولشان و مردان نگران از دست دادن بازی بازار هستند.

هشتگ‌های مرتبط


نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی