تن‌درستی و پول‌درستی

توان اقتصادی‌مان را به باشگاه بفرستیم؛ اهمیت آموزش سواد مالی

چهار سطح تشکیل‌دهنده انرژی ما

انسان‌ها، درست همان‌قدری ارزشمندند که بتوانند تغییری مثبت در دنیایی که در آن زندگی می‌کنند، بیافرینند. انجام این کار، نیازمند «انرژی» است و این انرژی از چهار سطح تشکیل می‌شود:

چهار سطح تشکیل‌دهنده انرژی ما

سطح مادی؛ توان جسمی و اقتصادی، عامل پایه‌ای برای تحقق ماموریت فرد است (سخن این نیست که نقص جسمی یا اقتصادی مانعی در برابر تحقق مأموریت است؛ بلکه مأموریت هر فردی متناسب با توان یا توان دستیابی به آن تعریف می‌شود).

سطح ذهنی؛ توان جسمی یا اقتصادی، برای انجام کار کافی نیست، و وجود دانش و آگاهی نسبت به مأموریت نیز ضرورت دارد.

سطح احساسی؛ برخورداری از دانش نیز کافی نیست. چه بسیار دانایی‌هایی که به آن عمل نمی‌کنیم. علم، آنگاه جامه عمل به تن می‌کند که احساس انسان به آن گره خورده باشد.

سطح معنوی؛ در نهایت، مأموریت، زمانی ماموریت انسانی است که با اصول و ارزش‌های فرد سازگار باشد؛ معنای کار و فعالیت فرد در این سطح تعیین می‌شود.

ارتباط خود‌تنظیم میان این سطوح، تعیین‌کننده ظرفیت وجودی فرد است. برای ایجاد اثری مثبت در هستی، توسعه ظرفیت وجودی، از الزامات پایه‌ای است. سطح مادی، شامل دو بعد جسمی و اقتصادی است. با یک رویکرد علی‌- معلولی، هر دوی این ابعاد، تحت تأثیر عواملی هستند و نتایجی را ایجاد می‌نمایند. 

 

تقویت قدرت جسمانی در باشگاه ورزشی

قدرت جسمانی، تابعی است از تغذیه سالم، ذخیره انرژی، استراحت و ورزش، و نتیجه آن، توانایی یا ناتوانی و پیامد آن، کامیابی یا ناکامی است. فردی را تصور کنید که یا به خاطر از دست دادن تعادل (واکنش به اتفاق بیرونی) یا به خاطر شیرجه (کنشی برامده از خواست درونی) در حال افتادن در دریاچه‌ای است؛ وجود قدرت جسمانی، موجب فرود مناسب و بی‌خطر در آب و در نتیجه رضایت و شادکامی خواهد بود.

 

توان اقتصادی‌مان را به باشگاه بفرستیم

در حوزه توان اقتصادی نیز ماجرا به همین منوال است؛ توان اقتصادی هر فرد نشأت گرفته از درآمد، پس‌انداز، تمرین‌های اقتصادی و تفریحات اوست. حال در صورت وقوع یک پیشامدِ بیرونی مانند تقاضای همسر برای خرید طلا یا هزینه درمان، یا خواست درونی مانند خرید خودرو، هر چه‌قدر توان اقتصادی بالاتر باشد، قدرت پاسخ‌گویی بالاتر و در نتیجه کامیابی فرد بیشتر خواهد شد.

 

جانشین ورزش در توان جسمانی، تمرین اقتصادی قرار دارد که می‌توان آن را سواد مالی نامید؛ دانش، مهارت و بینشی که فرد را یاری می‌کند توان اقتصادی خود را بالاتر ببرد. اما به راستی، در کجای فرایند آموزش رسمیِ ما، جایی برای یادگیری سواد مالی هست؟ هیچ کجا! مگر اینکه به باشگاه برویم. چرا که همانگونه که از زنگ ورزش مدارس و دانشگاه‌ها، ورزشکار بیرون نمی‌آید، از زنگ اقتصاد و درس اقتصاد هم انسان باسواد مالی بیرون نمی‌آید. برای تربیت اقتصادی، باید دوره دید و تمرین کرد. ارتقا سواد مالی، باشگاهی است برای همین کار. راهی روشن که مسیرهای آن در ایران در حال شکل گیری است.

هشتگ‌های مرتبط


نظر خود را بنویسید

نظرات

  • مژگان مومنی پاسخ 22 دی 1398 در ساعت 10:19

    سلام و عرض ادب این پست جزء اقناعی ترین مطالبی بود که تا الان در سایت خوندم... شیوه پیشبرد بحث به جایابی اهمیت سواد مالی در ذهن بسیار کمک می کند... سپاسگزار و قدردانم

مطالب پیشنهادی