خون می‌شود، اگر یاد نگیریم!

فیلم «خون شد» از منظر سواد مالی

مدت‌هاست برچسب‌های جنسیتی در جامعۀ ما کم‌رنگ‌تر شده‌ است. زنان نیز می‌توانند در همۀ رشته‌های دانشگاهی تحصیل کنند، کار می‌کنند، مدیران ارشد سازمان‌ها هستند و... . در مقابل، هنوز زنانی زیادی هستند که به دلخواه خودشان  ازدواج نمی‌کنند. آن‌ها برای رفع مشکلات مختلف از جمله مشکلات مالی، تن به ازدواج‌های نامناسب می‌دهند و برای داشتن سرپناه و تأمین هزینه‌های مالی، رنج‌های غراوانی را تحمل می‌کنند.

چه بسیار زنانی مانند نقش «مادرجون» در فیلم «خون شد»، به دلیل مشکلات مالی و ناتوانی در رفع آن‌ها با مردانی بسیار بزرگتر از خود ازدواج می‌کنند و در جایگاه همسر دوم قرار می‌گیرند. اگر در زمان مناسب، آموزش‌های لازم به این زنان داده می‌شد، می‌توانستند زندگی باکیفیت‌تری برای خود و اطرافیانشان فراهم سازند. در این صورت، مانند «مادرجون» فیلم «خون شد» حسرت استقلال در دلشان نمی‌ماند؛ مجبور نمی‌شدند تن به ازدواجی نامناسب دهند و زندگی‌ فعلی‌شان طور دیگری بود.

گذشتگان می‌گفتند «بی‌خبری خوش‌خبری است» اما این‌طور نیست؛ آنچه نمی‌دانیم می‌تواند به ما آسیب بزند. به زنان اطراف خود توجه کنید. وضعیت زندگی‌شان چطور است؟ آیا دانش و مهارت کافی برای رفع نیازهای مالی خود دارند؟ آیا ابزارهای مالی را که راه‌حل مسائل مالی‌شان است، می‌شناسند؟ آیا امروز از آن ابزارها استفاده می‌کنند تا فردا با کمترین تنش، این مسئولیت را به سرانجام برسانند؟ آیا اگر روزی مرد مهربان زندگی‌شان، یعنی پدر، همسر، برادر و... نباشد، می‌توانند  به‌تنهایی از پس مشکلاتشان برآیند؟ آیا مهارت‌هایی دارند که در چنین اوضاعی بتوانند سریع و ماهرانه از آن‌ها درآمد کسب کنند یا باید از مردی طلب یاری کنند و در ازای آن، احساساتشان را نادیده بگیرند؟ اگر این‌طور نباشد مانند شخصیت این فیلم برچسب زن دوم بودن به آن‌ها تعلق می‌گیرد و یک عمر در رنج و سختی زندگی می‌کنند، تازه اگر آن مرد بتواند مشکلات مالی را حل کند.

نقش‌آفرینی زنان در حوزه‌های گوناگون مدام در حال گسترش است، اما نگرش آن‌ها به اقتصاد و وضعیت مالی‌شان کمتر از این شتاب تبعیت کرده است. اگرچه آموزش سواد مالی به تنهایی نمی‌تواند همۀ موانع را از سر راه زنان بردارد، اما می‌تواند کمک کند زندگی بهتری داشته باشند و فرصت‌های بیشتر و بهتری در اختیارشان قرار گیرد. همۀ این موارد، لزوم توجه مضاعف جامعه و به ویژه خود زنان به افزایش سواد مالی را یادآور می‌شود؛ نکتۀ مهمی که غفلت از آن، مخاطرات زیادی را به همراه خواهد داشت.

هشتگ‌های مرتبط


نظر خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی