زندگی‌نامۀ جناب پول؛ از سکه‌های حقیقی تا ارز مجازی

هفته‌نامۀ اطلاعات بورس - 1402/12/12

271 3 دقیقه

در زمان‌های خیلی خیلی قدیم، اصلاً چیزی به اسم پول وجود نداشت؛ همان موقع که مردم به صورت گروهی زندگی می‌کردند، برای غذا شکار می‌کردند، مدام در حال نقل و انتقال بودند و اگر هم به چیزی بیش از ابزارهای‌شان نیاز داشتند، یا خودشان آن را می‌ساختند یا از اعضای گروه‌شان قرض می‌گرفتند. همه چیز که داشت خوب پیش می‌رفت، پس چه شد که مردم به فکر اختراع پول افتادند؟؛ همان چیزی که زندگی همۀ ما به سختی به آن گره خورده است.

یقیناً پول نقش مهمی در زندگی ایفا کرده و به ما کمک می‌کند میزان مناسبی از ثروت و رفاه را داشته باشیم، از سلامت روان برخوردار باشیم و با خرج عاقلانۀ آن به هدف‌های شخصی و اجتماعی‌مان برسیم. در این میان و در دنیایی که هم سکه‌های طلا و نقره را به خود دیده و هم شکل جدید پول که با کدهای صفر و یک در کامپیوتر ایجاد شده، شاید جواب این پرسش که «پول چیست و از کجا آمده است؟» خالی از لطف نباشد.

مفهوم پول و درک ماهیت آن موضوعی است که نه فقط برای کودکان و نوجوانان، بلکه برای بسیاری بزرگسالان هم پیچیده است. «زندگی‌نامۀ جناب پول» اما به زبانی ساده و طنز و البته تصاویری بسیار جذاب، مراحل شکل‌گیری و اختراع پول، این اختراع هوشمندانۀ بشر، را تشریح می‌کند و به تمام اتفاقاتی که در طول تاریخ برای آن افتاده است، می‌پردازد.

کتاب «زندگی‌نامۀ جناب پول» از مجموعه کتاب‌های آموزش سواد مالی به نوجوانان است که توسط آکادمی هوش مالی تهیه و به همت انتشارات قدیانی چاپ و روانۀ بازار شده است.

این مطلب را در هفته‌نامۀ اطلاعات بورس بخوانید.

هشتگ‌های مرتبط


سایر عناوین

راهبردهای اُای‌سی‌دی برای رونق سواد مالی

راهبردهای اُای‌سی‌دی برای رونق سواد مالی

هفته‌نامۀ اطلاعات بورس

609 3 دقیقه 1399/03/17
قصه‌گویی؛ نرم‌افزار یادگیری مهارت‌های زندگی

قصه‌گویی؛ نرم‌افزار یادگیری مهارت‌های زندگی

هفته‌نامۀ اطلاعات بورس

327 3 دقیقه 1400/02/18
قرض بابرکت؛ کوچک اما پایدار

قرض بابرکت؛ کوچک اما پایدار

هفته‌نامۀ اطلاعات بورس

159 3 دقیقه 1402/12/05

مطالب پیشنهادی