بچه‌های دهکده

دورۀ آموزش سواد مالی ویژۀ کودکان

3089 2 دقیقه

چه وضع مالی خوبی داشته باشیم و چه سختی‌های روزگار گره بر پیشانی‌مان انداخته باشد، دل‌مان می‌خواهد فرزندان‌مان آیندۀ خوبی داشته باشند. این آینده بیش از آنکه در گرو مال و منال باشد، وابسته به مهارت‌های آن‌ها در مدیریت بعد مالی زندگی و ایستادن روی پای خودشان است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد بیشترین تأثیر در شکل‌گیری رفتارها و نگرش‌های مالی افراد، در محیط خانه است. پس این دو موضوع، اهمیت یادگیری سواد مالی خود و فرزندان‌مان را دوچندان  می‌کند.

بهترین زمان برای آموزش سواد مالی، سنین کودکی است. شروع این آموزش‌ها از کودکی از آن جهت مهم است که عادت‌های درست مالی از ابتدا طبق قاعده در آن‌ها شکل می‌گیرد.

سواد مالی دارای شش سرفصل و صد و بیست و هفت مفهوم آموزشی است که به صورت دقیق و گام‌به‌گام در طول دوازده سال مدرسه به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. 

دورۀ آموزشی «بچه‌های دهکده» دورۀ سواد مالی ویژه کودکان 8 تا 12ساله است تا از طریق پویانمایی و انجام تمرین‌های مهارتی ساده، مفاهیم مناسب سن خود را آموزش ببینند. این دوره به بهبود رفتارهای مالی آن‌ها، افزایش اعتمادبه نفس و مسئولیت‌پذیری آن‌ها کمک کرده و منجر به شکل‌گیری عادت‌های صحیح مالی آن‌ها شود.  

در این دوره کودکان با پس‌انداز و اهمیت آن، رفتارهای درست مالی و مراقبت مالی، شخصیت‌های مالی، اهمیت سرمایه‌گذاری، پس‌انداز برای روز مبادا، راه‌اندازی کسب‌وکار و محاسبۀ درآمد و سود، هدف‌گذاری هوشمندانه، مبادلۀ کالا به کالا و نقش پول، رفتارهای خرید و کارآفرینی آشنا می‌شوند. 

این دوره شامل 24 درس است که به صورت حضوری یا آنلاین برگزار می‌شود. هر درس دارای یک پویانمایی آموزشی هفت‌دقیقه‎‌ای و مجموعه‌ای از فعالیت‌های متنوع است.  بستۀ آموزشی دوره شامل کتاب کار، نقشۀ راه دوره، لوازم‌التحریر و ... است. دانش‌آموزان پس از دیدن ویدئوی آموزشی هر درس، در  کتاب کار خود و در بخش «اتاق فرار» به شش پرسش مطرح‌شده از ویدئو پاسخ می‌دهند، در «چرخ و فلک» یک دور مفاهیم کلیدی را مرور می‌کنند، در «سرزمین عجایب» دانستنی‌‌ها و داستان‌هایی مرتبط با هر درس را می‌خوانند و در «ستاره شو» فعالیتی ویژه را تمرین می‌کنند.

هشتگ‌های مرتبط


سایر عناوین

هفت دورۀ تربیت مربی سواد مالی

هفت دورۀ تربیت مربی سواد مالی

ویژۀ مربیان پیش‌دبستانی تا پایۀ ششم

106 4 دقیقه بیشتر بخوانید
بچه‌های آسمان

بچه‌های آسمان

مفاهیم اساسی در آموزش سواد مالی به دانش‌آموزان؛ ویژۀ مربیان سواد مالی

113 3 دقیقه بیشتر بخوانید
در جستجوی خوشبختی

در جستجوی خوشبختی

دورۀ آموزش سواد مالی ویژۀ بزرگسالان

5725 7 دقیقه بیشتر بخوانید

مطالب پیشنهادی