مجموعه 27 جلدی داستان‌های سوادمالی رونمایی شد

مجموعه 27 جلدی داستان‌های سوادمالی رونمایی شد

با حضور خانم دکتر عفت شریعتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

مجموعه 27 جلدی داستان‌های سواد مالی با حضور عفت شریعتی؛ نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، کمیل رودی؛ مدیر آکادمی هوش مالی، رویا فتحی؛ رئیس فرهنگسرای سرو، امید علی مسعودی؛ دانشیار و مدیر گروه ارتباطات دانشگاه سوره و محمد صادق افراسیابی؛ معاون امور محتوایی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

مجموعه 27 جلدی داستان‌های سواد مالی که به همت آکادمی هوش مالی تهیه و توسط انتشارات قدیانی منتشر شده است مهارت‌های خرج و پس‌انداز، اعتبار و بدهی، کاریابی و درآمد، سرمایه‌گذاری، ریسک و بیمه و تصمیم‌گیری مالی را با زبان داستان به کودکان دوره دوم دبستان آموزش می‌دهد.

عفت شریعتی؛ نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: در حال حاضر در جامعه به موضوع سواد مالی بسیار کم پرداخته شده است که برای گسترش این حوزه در جامعه باید از کودکی برنامه‌ریزی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: تدوین و تالیف مجموعه 27 جلدی داستان‌های هوش مالی نقش بسزایی در آموزش کودکان دارد و باید این رویه تقویت شود.

عضو کمیسیون سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مهارت‌های لازم درخصوص هوش مالی باید در آموزش کودکان از پیش دبستانی آغاز شود تا در آینده بتوانیم نتایج آن را مشاهده کنیم. باید بستری فراهم شود که آموزش‌های سواد مالی در صدا و سیما به خصوص در شبکه آموزش به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود چرا که آینده‌ی کشور در دست کودکان امروز است.

وی با بیان اینکه کودکان و نوجوانان نیازمند آموزش‌های مهارتی هستند، افزود: شاید اگر به دلیل کنکور دانش‌آموزان تنها به دنبال یادگیری تست‌زنی نبودند امروز شاهد جوانانی با مهارت‌های بسیار بودیم. نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در بیانات اخیر خود بر آموزش به کودکان تاکید بسیاری داشته‌اند بنابراین لازم است برای آموزش و فرهنگ‌سازی از کودکی برنامه‌ریزی کنیم.

شریعتی اظهار داشت: در مدارس تنها مباحث مربوط به مصرف به کودکان آموزش داده می‌شود و جای آموزش در حوزه سواد مالی در مدارس بسیار خالی است. برای تمدن‌سازی نوین جهان اسلام باید موضوعات سواد مالی و هوش مالی را به کودکان آموزش دهیم. همچنین برای گسترش حوزه هوش مالی لازم است این حوزه به موضوع پایان نامه‌ها کارشناسی ارشد و دکتری تبدیل شود.

دکتر امید علی مسعودی؛ دانشیار و مدیر گروه ارتباطات دانشگاه سوره نیز در این مراسم گفت: سواد مالی بخش مهمی از سوادهای جدید است که طبق تعریف یونسکو اگر کسی این سوادها را نداشته باشد در شرایط کنونی جهان، بی‌سواد محسوب می شود.

وی با بیان اینکه سواد مالی ضرورتی انکارناپذیر است، خاطرنشان کرد: آموزش در حوزه‌های مختلف به خصوص موضوع سواد مالی باید از دوران کودکی آغاز شود و در این مسیر لازم است از رسانه‌ها برای عمومی‌سازی و مردمی‌سازی سواد مالی استفاده کنیم.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: خوب است هر یک از کتاب‌هایی که در این مراسم رونمایی می‌شود به انیمیشن یا فیلم جذابی برای کودکان تبدیل شود تا کودکان بیشتری با موضوع سواد مالی آشنا شوند. قدمی که آکادمی هوش مالی در خصوص آموزش در این زمینه برداشته بسیار ارزشمند است و باید گسترش یابد.

کمیل رودی؛ مدیر آکادمی هوش مالی نیز در این مراسم گفت: تأکید آکادمی بر آموزش از دوران کودکی است که چاپ مجموعه 27 جلدی  داستان های سواد مالی نیز در این راستا است. پیش از نیز مجموعه 17 جلدی داستان‌های آموزش سواد مالی برای کودکان مقطع اول دبستان آماده و روانه بازار نشر شده بود. وی ادامه داد: در آینده نزدیک این تعداد به بیش از صد جلد کتاب خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در تفکر دینی، آرمان، خود انسان است، اظهار داشت: تربیت انسان ها در تفکر دینی یک ارزش است و در همین راستا لازم است که آموزش‌های لازم در حوزه سواد مالی از کودکی آغاز شود.

مدیر آکادمی هوش مالی گفت: تربیت برای زندگی باید مهارت‌محور باشد نه موضوع‌محور. در آکادمی هوش مالی آموزش کودکان با محوریت مهارت آموزی دنبال می شود.

رویا فتحی رئیس فرهنگسرای سرو نیز در این مراسم گفت: سواد مالی یکی از مهارت‌های مهم است که کودکان باید فرا بگیرند تا در آینده بتوانند نقش موثری در مباحث کلان کشور و حوزه کارآفرینی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه 27 جلدی داستان‌های سواد مالی به زبان بسیار ساده و با نگاه کارآفرینی به موضوع هوش مالی می‌پردازد.

رئیس فرهنگسرای سرو عنوان کرد: لازم است در کنار کودکان والدین نیز با مباحث هوش مالی آشنا شوند تا براین اساس آموزش کودکان در این حوزه با رغبت بیشتری در خانواده‌ها دنبال شود.

لازم به ذکر است این مجموعه در کتاب‌نامه رشد آموزش و پرورش برای استفاده در مدارس «مناسب» معرفی شده است و علاقه‌مندان برای تهیه مجموعه مذکور می‌توانند به اپلیکیشن و سایت دیجی‌کالا یا فروشگاه انتشارات قدیانی مراجعه کنند.