آکادمی هوش مالی، میزبان دوازدهمین دورهمی فعالان حوزه کودک و نوجوان

آکادمی هوش مالی، میزبان دوازدهمین دورهمی فعالان حوزه کودک و نوجوان

کتاب «آموزش سواد مالی در اروپا» با همکاری یونسکو رونمایی شد

دوازدهمین دورهمی فعالان حوزه کودک و نوجوان، به میزبانی آکادمی هوش مالی، با حضور بیش از 70 مجموعه فعال در حوزه کودک و نوجوان، در کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.

این دورهمی، در روز ملی کودک و با رونمایی از کتاب «سواد مالی در اروپا»، چهل و هفتمین کتاب منتشرشده آکادمی هوش مالی همراه بود. در این دورهمی ابتدا فعالان حوزه کودک و نوجوان به معرفی مجموعه و فعالیت خود پرداختند و پس از آن، جناب آقای دکتر حجت‌اله ایوبی به معرفی ظرفیت‌های یونسکو در حوزه کودک پرداخت و به اهمیت سواد مالی و جایگاه سواد مالی به عنوان یکی از 11 سواد اساسی تعریف‌شده توسط سازمان جهانی یونسکو اشاره کرد.

سپس نادر قدیانی، مدیر انتشارات قدیانی گفت: ما در هر دوره تلاش کردیم بر مهم‌ترین موضوعات مورد نیاز خانواده‌ها و کودکان متمرکز باشیم و در این دوره، آموزش سواد مالی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و ما با همکاری آکادمی هوش مالی، یک مجموعه 17 جلدی منتشر کرده‌ایم که تا کنون 170،000 نسخه از آن چاپ شده است. وی افزود: به زودی نیز یک مجموعه 27 جلدی آموزش سواد مالی برای دوره دوم دبستان منتشر خواهد شد.

در ادامه، دکتر رودی، مدیر آکادمی هوش مالی، به بیان ضرورت‌های آموزش سواد مالی پرداخت و گفت: انجام کارهای اثربخش در حوزه آموزش سواد مالی به کودکان، نیازمند سه رکن اساسی تخصص، همکاری و بلندمدت بودن این همکاری است.

تخصص به معنای آگاهی دقیق از استانداردهای سواد مالی است؛ یعنی هر کدام از سرفصل‌های دانشی، نگرشی و مهارتی سواد مالی در چه زمانی و با چه محتوایی آموزش داده شود. با این نگاه، صرفِ علاقمندی یا تعهد به این امر، مجوزی برای ورود به این حوزه سرنوشت‌ساز نیست. رکن دوم، ضرورت استفاده از ابزارهای گوناگون برای آموزش است؛ ابزارهایی مثل بازی‌سازی، انیمیشن، نمایش و ....؛ رکنی که ایجاد همکاری میان فعالان کودک و نوجوان را ضروری می‌کند. در آخر هم باید توجه داشت که این همکاری باید بلندمدت باشد؛ چرا که کار با کودک، فرایندی بلندمدت است.

در ادامه این نشست، حاضران به گفتگو در مورد سواد مالی و رویکردهای متفاوت به این موضوع پرداختند.

رونمایی از کتاب سواد مالی در اروپا

رونمایی از کتاب سواد مالی در اروپا

کتاب «آموزش سواد مالی در اروپا» گزارشی است از طراحی و پیاده‌سازی استراتژی‌های دولت‌های اروپایی برای آموزش سواد مالی در این کشورها. از آنجا که لازمه ایجاد اقتصادی سالم و مقاوم، اصلاح نگرش، دانش و کنش تک‌تک افراد جامعه است، دولت‌های زیادی، این ضرورت را درک کرده‌ و برای آموزش سواد مالی استراتژی‌ تدوین کرده‌اند.این کتاب، ترجمه‌ای است از گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در زمینه استراتژی‌های دولت‌ها در آموزش سواد مالی.

کتاب آموزش سواد مالی در اروپا، چهل و هفتمین کتاب منتشرشده آکادمی هوش مالی است که توسط محمدرضا سیمیاری ترجمه شده است.